International

कोरोना भाइरसलाई लिएर यी चिनियाँ वैज्ञानिकले दिए यस्तो डरलाग्दो चेतावनी

काठमाडौं । कोरोना भाइरसलाई लिएर चिनियाँ वैज्ञानिकले डरलाग्दो चेतावनी दिएका छन् । एक जना चिनियाँ वैज्ञानिकले चेतावनी दिएका छन् कि मास्क नलगाउनु खतरनाक हुन्छ । विश्वव्यापी रूपमा प्रत्येक घण्टा मृत्युको संख्या र मास्कको तीव्र अभावको कारण विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ)ले मास्क लगाउनु सबैको लागि आवश्यक छैन भनेको थियो । डब्ल्यूएचओले जाडोबाट पीडित र खोकी लागेकाहरुले मात्र माक्स प्रयोग गर्नुपर्छ । तर चिनियाँ वैज्ञानिकले डब्ल्यूएचओको यो निर्देशनलाई अस्वीकार गरेका हुन् ।

यसैबीच, अमेरिकी वैज्ञानिकहरू पनि यो विश्वास गर्छन् कि कोरोना भाइरस सास र अन्तरक्रिया मार्फत फैलिन सक्छ । वैज्ञानिकहरूको अनुसार यो हावाबाट फैलिएको रोग हो । प्रतिवेदनले भनेको छ कि यी भाइरसहरू संक्रमित बिरामीले सास फेर्दाको समयमा हावामा छिर्छन् । यो कारण यो हो कि यो भाइरस द्रुत रूपमा फैलिरहेको छ । व्यक्तिले यसको लक्षणहरू चाँडै देखाउँदैन । यस्तो स्थितिमा लकडाउन र आइशोलेसन यस रोगबाट बच्न धेरै महत्त्वपूर्ण छ ।

चिनियाँ वैज्ञानिक जर्ज गाओले वेबसाइट साइन्सलाई दिएको अन्तर्वार्तामा सबैले मास्क लगाउनु आवश्यक छ भनेका छन् । जर्ज गाओ रोग नियन्त्रण र रोकथामको लागि चिनियाँ केन्द्रको प्रमुख हुन । उनका अनुसार, युरोप र अमेरिकामा मानिसहरूले गरिरहेका सबैभन्दा ठूलो गल्ती यो हो कि उनीहरूले मास्क लगाएका छैनन् । भाइरस थुक र मानिसहरूसँगको सम्पर्कको माध्यमबाट फैलिन्छ ।

थोपा वा माइक्रो लिक्विड ड्रपहरू यहाँ अत्यन्त महत्त्वपूर्ण छन् । वास्तवमा जब तपाईं कुरा गर्नुहुन्छ, सँधै यी ठूला थुकका छिटाहरू तपाईंको मुखबाट बाहिर आउँदछन् । धेरै व्यक्तिहरूमा एसिम्प्टोमेटिक वा प्रेस्म्प्टोमेटिक (लक्षण वा गैर–लक्षणात्मक) संक्रमण हुन्छ । यस्तो अवस्थामा, यदि तपाईं मास्क लगाउनुहुन्छ भने, तब यसले भाइरसलाई तपाईंमा पुग्न रोक्दछ ।

Related Articles

Back to top button