News

काठमाडौंमा जग्गाको दाम सोच्न नसकिने गरी ओरालो लाग्दै

काठमाडौं उपत्यकाको चक्रपथभित्र मध्यमवर्गले घर किन्न सक्दैनतर, बाहिरी चक्रपथ तथा बाहिरी र भित्री चक्रपथ जोड्ने लिंकरोड, फास्ट ट्र्याक, सुरुङमार्ग, चिनियाँ रेल, स्मार्ट सिटीलगायत परियोजनाको चर्चाले कुनाकाप्चासम्म जग्गाको मूल्य अचाक्ली बढेको छ । तैपनि, अझै चक्रपथबाट चार–पाँच किलोमिटर टाढा प्रतिआना २०–२५ लाखसम्ममा जग्गा पाइन्छ ।

प्रतिआना २० लाखको चार आना जग्गाको मूल्य ८० लाख पर्छ । एउटा परिवारमा ५–६ सदस्य हुन्छन् । त्यसका लागि १५ सय स्क्वायरफिटको घर बनाउनैपर्छ । प्रतिस्क्वायरफिटको ६ हजार रुपैयाँका दरले हिसाब गर्दा घर बनाउन करिब ९० लाख रुपैयाँ लाग्छ । चक्रपथबाहिर जग्गा किनेर घर बनाउँदा पनि एक करोड ७० लाख रुपैयाँ पर्न आउँछ ।

किनकि, जग्गाको भाउ अचाक्ली महँगिएको छ तर, बाहिरी चक्रपथ तथा बाहिरी र भित्री चक्रपथ जोड्ने लिंकरोड, फास्ट ट्र्याक, सुरुङमार्ग, चिनियाँ रेल, स्मार्ट सिटीलगायत परियोजनाको चर्चाले कुनाकाप्चासम्म जग्गाको मूल्य अचाक्ली बढेको छ । तैपनि, अझै चक्रपथबाट चार–पाँच किलोमिटर टाढा प्रतिआना २०–२५ लाखसम्ममा जग्गा पाइन्छ ।

प्रतिआना २० लाखको चार आना जग्गाको मूल्य ८० लाख पर्छ । एउटा परिवारमा ५–६ सदस्य हुन्छन् । त्यसका लागि १५ सय स्क्वायरफिटको घर बनाउनैपर्छ । प्रतिस्क्वायरफिटको ६ हजार रुपैयाँका दरले हिसाब गर्दा घर बनाउन करिब ९० लाख रुपैयाँ लाग्छ । चक्रपथबाहिर जग्गा किनेर घर बनाउँदा पनि एक करोड ७० लाख रुपैयाँ पर्न आउँछ ।

Related Articles

Back to top button