International

चर्चित अभिनेत्री दीपिका पादुकोणलाई समेत कोरोना भा’इरस सं’क्रमणको यति ठूलो असर…पुरा पढ्नुहोस

अहिले विश्वभर को’रोनाको त्रा’स फैलिएको छ । यसको हावा अभिनेत्री दीपिका पादुकोणलाई पनि लागेको छ । उनी यस वर्ष पेरिस फेसन वीकमा उपस्थित नहुने बताइएको छ । विश्वभरि को’रोना भा’इरसको ख’तरालाई ध्यानमा राख्दै उनले त्यहाँ जाने योजना र’द्द गरेकी हुन् ।उनी लक्जरी फेसन ब्रान्ड लुइस भिट्टन भ्रमण गर्ने योजनामा ​​थिइन । तर कोरो’ना भा’इरस तिब्र गतिमा संसारभरी फै’लिएपछि दीपिकाले आफ्नो यात्रा र’द्द गर्नुपर्यो । फ्रान्सको राजधानीमा पेरिसमा २४ फेब्रुअरीदेखि सुरु भएको यो कार्यक्रम ३ मार्च सम्म चल्नेछ।

यो जानकारी दिँदै दीपिका आधिकारिक प्रवक्ताले भने, ‘दीपिका पादुकोण फ्रान्समा चलिरहेको पेरिस फेशन वीकमा लुइस भिट्टनको एफडब्ल्यू २०२० कार्यक्रममा सहभागी हुन जाँदै थिइन, तर को’रोनो भा’इरसको नयाँ म’हामारी फ्रान्समा छ। यही कारण आफ्नो यात्रा र’द्द गर्नुपर्‍यो ।’दीपिका छिट्टै नै आउँदो फिल्म ‘८३’ मा देखा पर्नेछिन् । जसमा उनी कपिल देवकी पत्नी रोमी देवको अभिनयमा देखिने बताइएको छ । यस बाहेक उनी हलिउड हिट कमेडी फिल्म द इंटर्नको आधिकारिक हिंदी रीमेकमा पनि काम गर्ने छिन । जसमा दिपीकासँगै ऋषि कपूर देखा पर्नेछन् । फिल्म २०२१ मा रिलीज हुनेछ ।

त्यसैगारी पछिल्ला केही बर्षयता नेपाली नोटहरु न’क्क’ली भेटिएपनि त्यति धेरै बजारमा आएका थिएनन् । तर पछिल्लो समय न’क्क’ली नोटहरु धेरै बजारमा देखिन थालेका छन् । बजारमा पुगेका नोटहरु बैंकसम्म पुग्ने गरेका छन् । दैनिक १० वटा भन्दा बढी न’क्क’ली नोटहरु बैंकसम्म पुग्ने गरेको राष्ट्र बैङ्कले जनाएको छ ।पछिल्लो समय भारतजस्तै नेपालमा पनि नक्क’ली नोटको धन्दा शूरु भएको छ । न’क्क’ली नोटको पहिलो शिकार गाउँका सोझा नागरिक पर्ने गरेका छन् भने बढी ब्यस्त हुने पसलहरु पनि यसको मारमा परेका छन् ।

गतवर्ष पोखरामा विभिन्न माध्यमबाट न’क्क’ली नोटहरू बैङ्कमा पुगेका थिए । सयौ संख्यामा आएका यस्ता नोट प्राय ५ सय र १ हजारका थिए ।न’क्क’ली नोट कारोबार गर्नेले मौका हेरेर सर्वसाधारणसँग कारोबार गरेर झुक्याउँने गरेका छन् । जाजरकोटमा न’क्क’ली नोट छाप्ने मेसिनसहित केही व्यक्ति प’क्रा’उ परेका थिए । नेपाल राष्ट्र बैङ्कका मुद्रा व्यवस्थापन विभागका कार्यकारी निर्देशक लक्ष्मीप्रपन्न निरौलाले कतिपय न’क्क’ली नोट राष्ट्र बैङ्कसम्म नै पुग्ने गरेको बताए । एक हजार र पाँच सयका नोटहरु हप्तामा एक दुई थान भेटिने गरेका छन्,- निरौलाले भने -पछिल्लो समय न’क्क’ली नोट राष्ट्र बैङ्कसम्म पुग्न थालेका छन् ।

विशेष गरेर भीडभाड तथा घुइँचो भएका पसल, मेला, हाटबजार, जुवा अड्डा र भट्टी पसलमा बढी न’क्क’ली नोटको कारोवार हुने गरेको छ । घुइँचो भएका ठाउँमा, हतारमा र अँध्यारो भएका बेला गरिने कारोबारमा न’क्क’ली नोटको प्रयोग हुने गरेको राष्ट्र बैङ्कले बताएको छ । नगदमा ठुलो कारोवार नगर्न र बैङ्क प्रणालीबाट मात्र गर्न निरौलाले सुझाव दिएका छन् । अ’परिचित व्यक्तिबाट कारोवार गर्दा र भीडभाडमा सतर्क रहने राष्ट्र बैङ्कले पहिलेदेखि नै सर्तक बनाइरहेको छ ।

न’क्क’ली नोटको कागज चिप्लो र लुलो हुन्छ तर, स’क्क’लीको खस्रो र क’डा हुन्छ ।सर्वसाधारणले धेरै कुरा हेर्न नसक्ने भएकाले कागज, सुरक्षण धागो र लाली गुराँसको पानी छापकोे जानकारी पाउँदैनन् । न’क्क’ली नोटको कारोवार गर्नेमाथी ठुलो सजाय नेपालको का’नुनले गरेको छैन । फितलो कानुन भएका कारण पनि समस्या भएको मुद्रा व्यवस्थापन विभागका निर्देशक भीष्म उप्रेतीले स्वीकार बताए ।

Related Articles

Back to top button